2010/03/26

Pazara Gidelim :)


Çocuklar rol almaktan gerçekten çok hoşlanıyorlar değil mi? Kendilerini farklı bir şekilde ifade etmekten büyük bir haz duyuyorlar.
Bir-iki ay öncesinde çarpma problemlerinin en favorisi olan alışveriş problemlerini çözüyorduk. (Kilogramı 5TL olan domatesten 2 kg aldım, 20TL verdim, kaç TL para üstü alırım? gibi...) Çocukların bu tip problemleri çözerken zorlandıklarını, aslında alışveriş yapmaya ne kadar yabancı olduklarını gördüm. Çünkü alışverişi onların yerine biz yetişkinler yapıyoruz. Okulda öğrendiklerimizi gerçek hayatta uygulayamadıktan sonra eğitimin ne anlamı kalır ki ! düşüncesinden yola çıkarak hazırlıklara başladık.

Biz pazara-markete alışverişe gidemiyorsak, pazarı sınıfa getirelim dedik ve bir pazar yeri kurduk. Sandalyeler satış standımız oldu. Matematik kitabımızın arkasındaki sayfalardan para örneklerini fotokopi ile çoğalttık. Herkese kartondan cüzdan yaptık. Cüzdanlarımıza kağıt 5,10,20 TL ve hazırladığımız bozuk paralarımızı koyduk. Kartonlardan biraz meyve, biraz sebze kestik. Şeffaf folyo ile onları kapladık..Kimimiz yaşlı bir teyze oldu, kimimiz satıcı, kimimiz de annesinden muz isteyen bir kız çocuğu oldu.

Peki ya sonuç?
Fiyatı duymakta zorluk çeken yaşlıları mı anlatsam size? (Sabırlı satıcıları unutmamak lazım)
Yoksa satıcıların sunduğu manileri mi? (İşte sulu sulu elma, başkalarına aldanmaaaaa :)
Zihinden toplama-çıkarma yapmanın önemini kavrayanları mı?
Ya da etkinliğin sonunda oluşturduğumuz kavram şemasını mı?


Hazırlığı emek isteyen ama çok verimli olan bu etkinliği sizlerin de uygulamasını çok isterim.
(Etkinliğimize yardımcı olan stajyer arkadaşlara da burdan teşekkür ediyorum. )Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme