2017/09/15

Prenses ve Süper Kahraman Temalı Etiket


Sınıfınızda farklı yerlerde kullanabileceğiniz çok cici görseller bulduk. Hatta ilk gün çalışmalarınız için de faydalı olabilir bunlar. Çocuklara seçim yaptırarak eşyalarının olduğu dolaba, kutuya yapıştırıp isimlerini yazabilirsiniz. Sadece sorun; "Hangi süper kahraman olmak isterdin?" Ya da " En sevdiğin prenses hangisi?" :)


Sonbahar 2017


Merhaba bu gönderide Sonbahar mevsimi ile ilgili birkaç etkinlik önerisi bulacaksınız. Ayrıca sizler için hazırladığımız "Nesne Avı" çalışmamızı da planlarınıza ekleyebilirsiniz. Çocuklardan bu nesneleri toplamalarını isteyin, çalışmalarınızda işe yaracaktır. Bu dosyayı lamine ederseniz, uzun süre kullanabilirsiniz :)BOYAMA SAYFALARISANAT ETKİNLİĞİ

DUYU ÇALIŞMALARI

HİKAYE KİTAPLARIMATEMATİK ÇALIŞMALARIİYİ EĞLENCELER :)
2017/09/11

Okuldaki İlk Gün Temalı Hikaye Kitapları

Çocukların okuldaki ilk günü nasıl geçer? Kimi endişeli, anne-babasının yakasına yapışmış ve gözyaşlarına boğulmuş -hatta annesi de öyle 🙈- kimi  renkli ortamın ve oyuncakların büyüsüne kapılıp çoktan oynamaya başlamış bile. Kimisi de bir köşede sessizce oturup etrafını gözlemliyor... Gözünüzde canlandı, öyle değil mi? :)

Bazen zor da olsa bu sürecin başında yaşanan olumsuzlukların geçici olduğunu hepimiz biliyoruz. O yüzden şimdi arkamıza yaslanalım ve bu konu ile yayımlanan hikaye kitaplarına bir göz atalım. 

Çu’nun okuldaki ilk günü. Çu, biraz endişeli. Diğer çocukların ona iyi davranmasını umut ediyor. Çu’yu sevecekler mi? Bugün okulda ne olacak? Çu, en iyi yaptığı şeyi yapacak mı? Okula başlamanın, evrensel deneyimi hakkında, sesli okumak için mükemmel bir hikâye. Ödüllü yazar Neil Gaiman ve ünlü illüstratör Adam Rex’ten Panda Çu’nun maceraları devam ediyor!
(Tanıtım Bülteninden)

Okulun ilk günü gelip çatmıştır. Mızmız Mırnav için artık yeni bir dönemin başlangıcıdır. Evden ilk defa uzaklaşacak olan Mızmız, hiç tanımadığı bir öğretmenle, hiç tanımadığı bir sürü mırnavla, hiç bilmediği bir ortamda bulunacak olmanın tedirginliğini yaşamaktadır. Anne ve babasının tüm cesaretlendirmelerine rağmen Mızmız kendini okula gitmek için bir türlü hazır hissedemez. Erkenden kalkmak, bir sokak ötedeki okuluna yürümek, en çok da annesinin yokluğu onu bir hayli endişelendirmektedir. Ne yapıp eder, ilk gün okula gitmez. Hasta olduğunu söyler. İmdadına Doktor Tontik Amca yetişir. Fakat, okulun ilk gününde kaçırdığı neler vardır neler?.. Bir sürü minik mırnavla tanışma imkânı, neşeyle oynanacak “Hoplamaca Atlamaca” oyunu, hep bir ağızdan söylenecek “Haydi Okula” şarkısı, iyi kalpli bir öğretmen… Diğer tüm mırnavların gözünde okul çok güzel bir yere dönüşmüştür. Peki Mızmız Mırnav için nasıl bir yer olacak dersiniz?..
Mızmız Mırnav serisinin birinci kitabı Okulda İlk Gün, okula yeni başlayacak çocukları korkup kaçmamaları için yüreklendirirken, okulun cazip yönlerini ön plana çıkararak keyifli bir atmosfer çizmeyi de ihmal etmiyor."Çocukluk korkularını yakından tanıyan İsveçli yazar Johanna Rehn’in güzeller güzeli kahramanı Moa, bu kez okulun ilk günü için ciddi kaygılar taşıyor. Rehn, Moa’nın kaygıları üzerinden “ilk gün korkusu” ile nasıl başa çıkabileceğimizi anlatıyor. "
E. Nida Dinçtürk
Daha fazla bilgi için Kaynak "Okula vardıklarında annesinden ayrılmak istemeyen Zeytin’in günün sonunda neden okula gitmek istediğini ve okuldan nasıl keyif aldığının hikayesi." Milliyet


                                     

Okuldaki ilk günüm'de, çocuklar eğlendirici bir bakışla okula (yeniden) gitmeye teşvik ediliyor. Kitabın sonunda çocuklar için bazı etkinlikler ve yetişkinler için de bir rehber bulunuyor.

Bu eğlenceli kitapta, çocuklar okulda yapacakları her şeyi önceden keşfedecekler.

Çıkartmaları kullanarak, okulda geçirilen güzel bir güne katılabilecekler.Sem okulu pek sevmiyordu. Oyuncak küçük örümcekleriyle oynamayı ve arkadaşı Lea ile dışarıda eğlenmeyi istiyordu. Okulu çok seven Lea'nın ise en önem verdiği şey kazandığı ödüller ve karnesindeki yıldızlardı.

Çocukların karıncalara olan ilgisini fark eden öğretmenlerin aklına yaratıcı bir fikir geldi. Sınıfta hep birlikte bir karınca yuvası yaptılar. Bu ortak çalışma sayesinde, Sem okulun hiç de fena bir yer olmadığını Lea da yeni bir şey öğrenmenin yıldız kazanmaktan daha eğlenceli olduğunu keşfetti. Eğitim psikoloğu Sophie Martel'in yazdığı Sem Okulu Sevmiyor'u Christine Battuz resimledi.
(Tanıtım Bülteninden)

"Okuldaki İlk Günüm'"de, çocuğun okuldaki ilk gün sendromu konu ediliyor.


Bugün büyük bir gün. Corentin, küçük tavşan, ilk defa okula gidiyor!Teneffüs saatinde gülen ve oynayan çocukları gördüğü zaman gerçekten çok özeniyordu.Yine de, Corentin birazcık korkuyordu...Öğretmen annesi kadar anlayışlı ve sevecen olacak mıydı?Ne mutlu ki, çantasında onun korkusunu uzaklaştıracak taşları, kumu ve toprağı vardı!

2016/06/29

İlk Kitabım : Karahindibaya Ne Oldu?

Söz uçar yazı kalır demişler... 
Bu kısacık hayatta minicik de olsa bir iz bırakabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. İki yıl önce bir deftere karaladığım çizimler,  sınıfın camından gözlemlediğim karahindiba çiçeği, öğrencilerimin telaşlı günlerinden dip notlar dökülüverdi kağıda... 

İlkokul çağındaki çocukların severek okuyacağını umduğum, serinin ilk kitabı olan "Karahindibaya Ne Oldu?"; meraklı-kitap kurdu-yazar/çizer bir çocuğun karahindiba çiçeğinin değişimini günden güne incelemesini konu alıyor. Bu süreçte kahramanıza bilgili dedesi eşlik ediyor. 

Dönütlerinizi heyecanla bekliyorum :) Bu Yazılarımıza da Bakın

Related Posts with Thumbnails